Mide Duvarı KalınlaşmasıMide duvarı kalınlaşması gastroin testinal olarak tanımlanan mide hastalıklarının önemli bir belirtisidir. Çok kesitli BT teknolojisi mide duvarı kalınlaşması  durumunu ve kenarların değerlendirilebilmesi aşamasında kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Helicobacter pylori adı verilen  bakterinin etkisi oldukça büyüktür.

Mide çeperindeki kanser oluşumunda çok etkili olan helicobacter pylori beslenme şekline bağlı olarak daha etkili bir hale gelebilmektedir. Özellikle tuzlu ve fümelenip turşu haline getirilen yiyeceklerden meydana gelen bir beslenme şeklinin mide duvarı kalınlaşması hastalığını tetiklediği düşünülüyor. Ayrıca bu beslenme şeklinden başka uzun süreli gastrit hastalığının olması  yada aileden birinin mide kanseri olması bu hastalıkla karşı karşıya kalınması riskini son derece güçlendirmektedir. Şu ana kadar yapılan yapılan araştırmaların sonuçlarına göre  tüketilen tuz miktarı oranı mide ve boğaz kanserini önemsenmesi gereken bir miktarda arttırdığı belirlenmiştir. Bu nedenle  beslenme düzeni son derece önemsenmesi gereken bir durumdur. Mide duvarı kalınlaşması hastalığına karşı mide için faydalı olacak yiyecekler tüketilmelidir. Burada tüketildikleri zaman mideye faydalı olabilen  yiyecekler kısaca belirtilecektir.

Karnabahar : Haşlanmış karnabaharın midede üretilen asit salgılarına karşı koruyucu etki sağladığı belirlenmiştir.

Lahana : Çiğ olarak tüketilen lahananın oldukça faydalı olduğu belirlenmiştir

Mide Duvarı Kalınlaşması

Şeritler halinde kesilerek salataya katılan yada meyve presi ile suyu çıkarılıp elma suyuna karıştırılarak içilebilir. Bu şekilde tüketilen lahana suyunun Mide duvarı kalınlaşması başta olmak üzere gastrit ve ülsere çok iyi geldiği belirtilmektedir.

Patates : Çiğ patatesin suyu çıkarılıp tüketilmesi mide yanmasına karşı oldukça etkilidir. Mide duvarı kalınlaşmasına karşı da faydalı olduğu bilinmektedir.

Elma sirkesi : Mide duvarı kalınlaşması ve diğer mide sorunlarına karşı salata, meze türü yiyeceklerde elma sirkesi kullanmak faydalıdır.

Maden suyu : Midedeki asidin ve mide duvarının kalınlaşması etkilerini azaltır ama bu etkiler nedeniyle  tüketimde aşırıya kaçılmaması gerekir.

Ispanak : Buharda haşlanarak hazırlanan pırasa mide duvarı kalınlaşmasına karşı olumlu etki yapar. Taze ıspanak yapraklarının da tüketilmesi fayda sağlar.

Mide duvarı kalınlaşması yeterli oranda distansiyonunu sağlamak gereklidir. En iyi distansiyon aracı su olarak bilinir. Suyun iyi tolerasyon edebilme etkisi nedeniyle tercih edilmektedir. Mide duvarı kalınlaşması midede tümör oluşumuna işarettir. Ama bu tümörlerin ne oranda iyi huylu yada kötü huylu olduklarının anlaşılması için tıbbi tetkiklerin yapılması gerekir. Yapılan testler sonucunda Mide duvarı kalınlaşmasına yol açan tümörlerin ne yapıda oldukları belirlenir, tespit yapılması uygulanacak tedavi yöntemini belirlemektedir.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013 13:09:53

Mide Duvarı Kalınlaşması Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

13 Yorum Yapılmış "Mide Duvarı Kalınlaşması"

Nisanur ÖZTÜRK

Cevap Sayısı: 0
Benim annem 49 yaşında mide duvarında 8 mm kalinlasma var.bişey olurum bilmiyorum çok korkuyorum

2018-05-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

hatice karabulut

Cevap Sayısı: 0
Annemin mide duvarinda 6cm kalinlasma var korculak bidet bar mi

2017-08-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Deniz comlekciler

Cevap Sayısı: 0
Dinamik tomogrofimde minimal duvar kalinligi minimal dilatasyon mevcuttur ?gastrit yazıyor. Önemli bir durumudur yaşım 44

2017-07-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

hülya

Cevap Sayısı: 0
DR.um bana mide distal antrum bölümünde hafif ödematöz duvar kalınlaşması görülmektedir.Barsak gazlarının arttığını söyledi bu nedemektir.Acıklarmısınız

2016-02-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

burhan

Cevap Sayısı: 0
Eşimde. 1cm mide duvarında kalınlaşma var doktor korkulacak bisey olmadıgı yaşının genç oldugunu yaşlı olsaydın korkulacak durum oldugunu söyledi biyopsi istedi kormalımıyız yoksa korkmamalımıyız

2014-10-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

onur pesen

Cevap Sayısı: 0
Annenin midesinde epigastrik agri ,yanma ve BTde mide duvarinda kalinlasma var bunun nedeni nedir lütfen yardimci olun hocam

2014-03-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ayçetin

Cevap Sayısı: 0
her şeyin başı sebze dyo

2014-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

EZGİ

Cevap Sayısı: 0
HOCAM MERHABALAR ANNEMDE MİDE ANTRUM SEVİYESİNDE DUVAR KALINLAŞMASI VARMIŞ VE KOMŞULUĞUNDA PERİGASTRİK LENF NODLARI VARMIŞ NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

2013-08-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

rahime

Cevap Sayısı: 0
mide duvarında kalınlaşmanın nedenleri ve tedavi sürecinde ne gibi sebze ve meyler yenilemez. bilgilendirirseniz sevinirim..

2013-05-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

recep yeğen

Cevap Sayısı: 0
slm hocam benm annemdede mide kalınlaşması varmş belirtleri neler erken teşhis yaplmasa ne olur endoskopi nedir bu neden kaynaklanyor

2013-04-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

mesut

Cevap Sayısı: 0
endoskopik ultrasonografi raporumda mide duvarım kalınlıgı 5.6 mm submukozada geniş 3.6mm ve ortasında ince hipoeknik cizgilenme izlenmiş ve biyopsi sonucu metaplaza bu sonuçlar kansere dönüşürmü ayrıca size çok tesekkür ederim

2013-02-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

nebehet

Cevap Sayısı: 0
çok güzel bir site çok teşşekür ederim

2013-02-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

sevinç erdem

Cevap Sayısı: 1
mide duvarının neden kalınlaşır tedavisi nedir

2013-02-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018