Mide Gaz SancısıHava yutma (aerofaji) mide gazının en sık sebebidir. Her insan yerken veya içerken bir miktar hava yutar.Hızlı yiyip içen, sakız çiğneyen, sigara içen ve uygun olmayan ( gevşek ) takma diş kullananlarda ise normalden fazla hava yutulur.

Midedeki gazın önemli bir kısmı geğirme ile çıkartılır, geride kalan kısım ince barsaklara geçer ve burada kısmen emilir, az bir miktarı ise kalın barsaklara geçer ve makat yolu ile atılır. Mide kendisi de mide asidinin bikarbonatla karışması sonucu karbondioksit gazı oluşturur ancak bu gazın önemli bir kısmı ince barsaklarda emilir ve kalın barsağa kadar ulaşmaz.

Sindirilmemiş Gıdanın Bozulması

İnsan vücudu bazı karbonhidratları ( şeker, nişasta ) ve pek çok gıdada bulunan lifleri ince barsaklardaki enzimlerin yetersizliği ya da yokluğu nedeni ile sindiremez. Bu sindirilmemiş gıda ince barsaklardan kalın barsağa geçtiğinde, kalın barsaktaki normal flora dediğimiz zararsız bakterilerce bozulmaya uğrar ve hidrojen, karbondioksit, insanların üçte birinde de metan gazı oluşur. Sonuçta bu gazlar anüs yoluyla dışarı atılırlar. Metan gazı oluşan insanların gaitaları su içinde yüzer. Araştırmalar neden bazı insanlarda metan gazı oluşup bazılarında oluşmadığını açıklayamamıştır.

Bir kişide gaz oluşturan gıdalar başka bir kişide gaz oluşturmayabilir. Kalın barsaktaki bazı bakteriler diğer bakterilerin oluşturduğu hidrojeni yıkabilirler. Bu iki tip bakteri oranı da bazı kişilerde daha çok gaz oluşunu açıklayabilir.

Hangi Gıdalar Gaz Yapar?

Karbonhidrat içeren gıdaların pek çoğu gaz yapar, buna karşılık yağlar ve proteinler daha az gaz yapan gıdalardır.

Şekerler: Gaz oluşturan şekerler raffinoz, laktoz, fruktoz ve sarbitoldur.

Raffinoz: Fasülye bu kompleks şekeri çok miktarda içeren bir besindir. Daha az oranda lahana, bruksel lahanası, karnıbahar, kuşkonmaz, diğer sebzeler ve tüm hububatlarda bulunur.

Laktoz: Laktoz sütteki tabi şekerdir. Peynir, dondurma gibi ürünlerde de bulunur. Ekmek, tahıl, mayonezde de bulunur. Özellikle Afrika ve Asya kökenli ırklarda laktozu sindirmeyi sağlayan laktuloz enzimi düzeyi düşüktür, kişi yaşlandıkça da enzim düzeyi düşer. Bunun sonucu olarak kişiler yaşlandıkça laktoz içeren gıdalar yeme sonucu oluşan gaz şikayeti giderek artacaktır.

Fruktoz: Fruktoz normalde soğan, enginar, armut ve buğdayda bulunur. Ayrıca bazı içeçek ve meyva sularında tadlandırıcı olarak kullanılır.

Sorbital: Sorbital meyvalarda doğal olarak bulunan bir şekerdir. Elma, armut, şeftali ve erikte çok vardır. Ayrıca birçok diyet gıdalarında, tadlandırıcılarda ve sakızlarda bulunur.

Nişasta: Patates, mısır, bazı tatlılar, pastalar ve buğdayda bulunan nişastanın bir kısmı kalın barsağı geçip orada bakterilerce yıkılarak gaz oluşturur. Pirinç gaz oluşturmayan tek nişasta çeşididir.

Lif: Pek çok gıda eriyebilen ve erimeyen lifler içerir. Eriyebilen lifler suda kolayca çözünür ve barsaklarda jel kıvamında bir yapı oluşturur. Bunlar, yulaf, fasulye, bezelye ve pek çok meyvada bulunurlar. Eriyebilen lifler kalın barsağa kadar sindirilmeden gelip, burada gaz oluşumuna yol açarlar. Erimeyen lifler ise barsaklardan hiç değişmeden geçer ve çok az gaz oluştururlar. Buğday, kepek ve bazı sebzeler bu tür lifleri içerirler.

Gaza Bağlı Semptomlar ve Problemler Nelerdir?

En sık görülen semptomlar geğirme, çok gaz çıkartma, karında şişkinlik ve karın ağrısıdır. Bu bulgular herkeste oluşmayabilir. Burada en belirleyici faktörler vücudun ne kadar gaz ürettiği, barsakların ne kadar yağ asidi absorbe ettiği ve kişideki kalın barsağın gaz gerginliğine olan hassasiyetidir.

Geğirti: Yemek sonrası mide dolu iken ara sıra oluşan geğirme normaldir. Sık geğirtisi olan bazı kişiler ise yemek yerken aşırı hava yutarlar ve bu hava mideye inmeden geri gelip geğirti oluşabilir.

Sık geğirtisi olan kişilerde ise reflü hastalığı, mide fıtığı, gastrit, ülser gibi üst sindirim sistemi rahatsızlıkları olabilir.

Geğirti yapan iki nadir görülen kronik gaz sendromu vardır. Bunlar meganblase sendromu ve gaz-bloat sendromudur. Meganblase sendromu özellikle ağır yemek yeme sonrası, yemek esnasında aşırı hava yutmaya ve bunun midede aşırı şişkinlik yapmasına bağlıdır. Bunun sonucu aşırı şişkinlik, tıkanma hissi ve nefes darlığı oluşabilir ve bu durum kalp krizini taklit edebilir. Gaz-bloat sendromu ise reflü hastalığı ameliyatları sonrası oluşabilir. Bu ameliyatta yemek borusu ile mide arasında oluşturulan yeni yapı gıda ve havanın mideye geçmesine izin verir ancak normal geğirme ve kusma eylemini engelleyebilir. Özellikle çok hava yutanlarda bu durum ciddi bir sorun haline gelebilir.

Soğan, domates ve biberli gıdalar geğirmeyi arttırır.

Mide Gaz Sancısı

Sürekli geğirme ise bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Bunlar safra kesesi taşları, ülser hastalığı ve reflü hastalığıdır. Ankisiyete yani aşırı endişe hallerinde de çok hava yutup devamlı geğirme alışkanlık haline gelebilir.

Çok Gaz Çıkartma

Fazla sayıda gaz çıkartma çok sık dile getirilen bir yakınmadır. Ancak kişiler günde 10-25 kez, ortalama 14 kez gaz çıkartırlar ve bu da normaldir. Bazen çok fazla gaz çıkartmanın sebebi ağır karbonhidrat sindirim bozukluğu veya kalın barsaklarda aşırı bakteri üremesi olabilir.

Karında Distansiyon (aşırı şişkinlik)

Çoğu insan karında şişkinlik hissinin çok fazla gaz oluşmasına bağlı olduğunu düşünür. Aslında çoğunlukla gaz miktarı normaldir ancak bazı rahatsızlıklara bağlı kişi çok gaz varmış gibi algılar çünkü gaza karşı hassasiyeti artmıştır. Aşırı karın şişkinliği genellikle barsak çalışma bozukluklarına bağlıdır. En sık olarak irritabl barsak sendromu veya spastik kolon denilen durumlarda oluşur. Bu kişilerde barsak çalışması bozulmuş ve barsak adelelerinde kasılmalar oluşmuştur. Kalın barsağın splenik fleksura denilen dalak bölgesindeki kısmında gaz sıkışması olabilir. Bu duruma splenik fleksura sendromu denir ve karın üst kısımlarında, özellikle sol üst kısımda rahatsızlık, adele spazmı, şişkinlik, ağrı ile kendini gösterir.

Barsaklarda iltahaba, bunun sonucu da daralma ve tıkanıklıklara yol açan divertikülit, kron hastalığı gibi durumlarda ve barsak kanserlerinde de karında şişkinlik oluşur. Daha önce karın ameliyatı geçirmiş kişilerde oluşabilecek barsak yapışıklıkları da karında şişkinlik yapabilir.

Ayrıca çok yağlı gıda yendiğinde de mide boşalması gecikir ve kişiler fazla gaz oluşması olmadan da şişkinlik ve rahatsızlık hissi duyabilirler.

Karın Ağrısı ve Huzursuzluğu

Bazı kişiler barsaklarda gaz olduğunda karın ağrısı duyabilirler. Gaz kalın barsağın sol tarafında toplandığında kalp sıkışması hissi ile kalp rahatsızlığı ile karışabilir. Kalın barsağın sağ tarafında aşırı gaz olduğunda ise safra kesesi ve apandisitte duyulan ağrılara benzer ağrılar oluşabilir.

Tanı Metodları

Gaz yakınması bazı ciddi hastalıklarda da oluşabileceği için kişiye tanı konup bu hastalıklar ekarte edilmelidir. Kişinin yeme alışkanlıkları ve yakınmalarının birbiri ile ilgisini belirlemek önemlidir. Hangi gıdaların daha çok gaz yaptığı araştırılır.

Eğer laktoz yetersizliğinden şüphelenilirse bir müddet için süt ve sütlü gıdalar yasaklanarak durum takip edilebilir. Laktoz intoleransını belirlemek için kan ve nefes testleri yapılabilir. Karında aşırı şişkinlik olanlarda karında su toplanıp toplanmadığı, barsaklarda iltahabi hastalık olup olmadığı incelenmelidir.

Karında şişkinlik ve gaz yakınmaları olan 50 yaşın üzerindeki kişilerde kalın barsak kanseri olasılığı dikkate alınmalıdır. Özellikle ailesinde barsak kanseri olan kişilerde bu durum daha önemlidir. Bu durumda barsakların ışıklı kamera ile incelenmesi anlamına gelen kolonoskopi yapılmalıdır. Özellikle açıklanamayan kilo kaybı, ishal veya gaitasında kan olan kişilerde bu olasılık çok dikkatle araştırılmalıdır.

Gaz Rahatsızlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Belirli bir hastalık sonucu oluşmadığı gösterilen gaza bağlı rahatsızlıkları geçirmek için diyet değişikliği, gerektiğinde ilaç kullanılır ve hava yutmayı azaltmak gereklidir. Doktorların azaltmalarını veya kesmelerini önereceği gıdalar maalesef genellikle meyve, sebze, hububat ve süt ürünleri gibi sağlıklı gıdalardır. Ayrıca şişkinlik ve hazımsızlık hissini azaltmak için yağsız gıdalar yenmelidir. Böylelikle mide daha hızlı boşalır ve gaz barsaklara daha hızlı geçip ileriye doğru gider.

Her bir gıdanın gaz yapıp yapmayacağı ve eğer gaz yaparsa ne kadar gaz yapacağı kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için her bir bireyle ayrı ayrı konuşup ona göre diyet düzenlemesi yapılmalıdır.

Gaz yakınmaları diyet düzenlemesi ile geçmiyor ise antiasitler, sindirim enzimleri, karbon preperatları, barsak çalıştırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Yutulan havayı azaltmak için sakız çiğnememek, sert şekerleme yememek, yemekleri küçük lokmalar halinde ve yavaş yavaş yemek gereklidir. Eğer takma diş kullanılıyorsa bu mutlaka çeneye oturan bir protez olmalıdır.

Sonuç olarak, görüldüğü gibi gaz ve şişkinlik yakınmaları basit hazımsızlık şeklinde olabileceği gibi, bazı enzim eksiklikleri, iltahaplanmalar, yapışıklık, kanser gibi değişik birçok rahatsızlıkdan da meydana gelebilir. Bu nedenle bu tip yakınması olanlar, eğer yakınmaları süreklilik kazanıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalı, tanı ve tedavilerinin doğru bir şekilde yapılması sağlanmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2013 05:26:25

Mide Gaz Sancısı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

17 Yorum Yapılmış "Mide Gaz Sancısı"

Aliriza

Cevap Sayısı: 0
Gaz sancisi felaket dayanilacak bi agri degil her ne yolu denediysem geciremedim 3 gun4 gun suruyor

2017-12-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

23

Cevap Sayısı: 0
3 yıla yakındır apandisit ameliyatı oldum karnımda asırı gaz var sol gögsümde agrı nefes darlıgı var sol sırtımda agrı var ne yapabilirim.

2016-11-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hasta

Cevap Sayısı: 0
Midemde aynı notada bir ağrı oluyor sonra çok açmış gibi hissediyorum

2016-04-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

SÜLEYMAN

Cevap Sayısı: 0
Arkadaşlar günlerdir belime sırtıma vuran gaz sancısını cektikten sonra pankreoaflat isimli ilacı deneyim dedim. Daha ilk içişimde beni bu sancıdan kurtardı.

2016-04-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

metin

Cevap Sayısı: 1
hortum attırdım 2 sene oldu pan gastirit denildi helikobakteri var 3lü antibiyotik seti kullandım sonra bir daha hortum attırdım hafif antral gastirit var dediler çok geirme ve gönsümde ağrı bazen bazen kronik gastiriten kurtulmanın yolu nedir teşekkürler

2015-12-21 / Kullanıcı oyu: 4,5

Pamuk

Cevap Sayısı: 1
Merhaba. Benim midemde Gastritik ülser var. İki gün önce yediğim zeytinden dolayı midem sürekli gaz yapıyor. Gaviscon Lansoprol ve meteospasmly ilaçlarını kullanıyorum ama 2 gündür ne yesem midem ağrıyor ve daha çok gaz yapıyor. Ne yemeliyim ki böyle sorunlarla karşılaşmayayım ?

2014-12-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

fadime

Cevap Sayısı: 1
merhaba,benimde 9 yasinda bir kizim var yillardir karinda gaz sancisi oluyor ve bu sanci mideye vuruyor doktou bütün var olan testleri yapmasina ragmen bir sonuc elde edemedi.ben ne yapabilirim ve bu konuda bildiginiz uzman bir doktor vatsa lütfen yazarsaniz sevinirim.

2014-08-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ayşe

Cevap Sayısı: 0
Gaz giderici olarak bol bol KİMYON tüketin faydasını göreceksiniz . Tatlı kaşığı kadar kimyonu suyla yutun , Yada kimyonu kaynatıp ılıtıp suyunu için , bebeklere de verilebilir. İmkan varsa organik kimyon olsun , geçmiş olsun..

2014-06-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

servet

Cevap Sayısı: 0
benim başıma geldi aynısı.gaz sancısı,mide ağrısı.pankreas ağrısı.bunların ilk suçlusu süt içip yatmaktır.yani olayı bu seviyeye taşıyan birinci suçlu yatarken içilen süttür.süt röflü yapıyor ve vücudun dengesini alt üst ediyor.yani röflü başladığında gaz ve kabızlığa kadar gidebiliyor.buda şiddetli ağrılara neden olabiliyor.bunuda her doktor anlamayabiliyor malesef.yemek yiyip kesinlikle yatmayın.çaresini sabah aç karnına içilen LANSOR ve GAVİSCON da buldum.gavisconun birde katısı var onun sıvı olanını aldım.süper bir ikili oldu beni iyileştirdi.ama buna rağmen yapılmaması gerekenler şunlar:fazla çay içmek,katı yiyeceklerle beslenmek,yatmadan önce yemek ve süt içmek bunlar tehlikeli.birde fazla kilo herzaman tetikliyebiliyor.umarım birilerine bir çare olabilmişimdir.

2014-06-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

arif

Cevap Sayısı: 0
yazdıklarınız bende harfi harfine uyuyor, çok yararlı bir yazı. ancak sormak istediğim pratik bir soru var, geceleri sancı geldiği zaman tam olarak nasıl bir strateji izlemeliyim rahatlamak için?

2014-04-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

Abdullah

Cevap Sayısı: 0
Hani öyle iyi doktor bu ülkede 3 defa doktora gaz şikayeti için gittim ezbere ilaç yazıp gönderdi tedavi ilgi hiç kalmamış 4 yıldır aşırı gaz var bende ne yapıcam nereye gidicem bilmiyorum memlekette doktor yok malesef.

2013-08-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

md

Cevap Sayısı: 0
sahurda karpuz üzüm yedim 1bardak su içip yatdım hemem fenalaşdım titreme başladı bedenim cekiliyor olddu zorla büyük aptesimi yaptım biraz rahatlargibi oldum gaz yapabilirmi

2013-07-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

duygu

Cevap Sayısı: 0
Annemin bu akşam midesi ağrıdı nedeni nedir ?

2013-07-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

ADSIZ 66

Cevap Sayısı: 0
Yemek yesem de yemesemde karnım aşırı gaz ile doluyor, devamlı geğirme oluyor. gitmediğim doktor kalmadı, hemen helen tüm gaz gidericileri kullandım. doktorun birtanesi midende mikrop var dedi, 14 gün lük bir haf kullandım yine geçmedi. doktorlar bu kadar ilgileniyorlar.

2013-06-05 / Kullanıcı oyu: 4,5

yıldız 1964

Cevap Sayısı: 0
aşırı gegrme ... daha çok sitresli durumlarda oluyor .örnegin ,aile içi karı koca problemi yaşıyorken ,alıngan yapı oluşum ,her şeyi dert edindigim ,gibi durumlar ... gegırtı yaparak mıde yanması azda olsa avretmahall ustu agrı yardımcı olursanız memnun olurum ...

2013-05-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

halide

Cevap Sayısı: 0
Asiri sekilde gegirmelerim oluyor cok slk ve kisa uzun suren gegirme sonunda kusma yada hava kusma kusma hissini yasiyorum ama sadece migdemden hava geliyor cok sikintidayim acaba hastaligim ne olabilir

2013-02-25 / Kullanıcı oyu: 4,5

miladi1953

Cevap Sayısı: 0
eşim çok fazla mide sancısı çekiyor ve çok fazla gaz oluyor ve çok korkuyor ciddi birşey mi diye yorumlarınızı bekliyorum

Editör Mesajı :
gaz solunumdan havanın fazla miktarda yutulması sonucu meydana geliyor, kimi zaman çok önemiz iken bazende ciddi olabilir bu nedenle doktora görünmenizde mutlak fayda var

2013-02-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018