Mide KüçültmeMide küçültme için farklı yöntemleri uygulanmaktadır. Genellikle Vücut kitle endeksi 40 üzerine olan obezite hastalarının tercih ettiği bir yöntemdir. Bu işlemde vücuda giren gıdaların emilimini azaltmaya çalışılmaktadır.

Mide küçültme operasyonları nelerdir?

Mide kelepçesi takılması(Ayarlanabilir mide bandı):Hastaların midelerinin üst tarafına laparoskopik yöntemle takılan kelepçe, silikondan ve ayarlanabilen yapıdadır. Cilt altına yerleştirilen ayar bölümü, ameliyat sonrasında iğneyle daraltılıp genişletilebilir. Bu yöntem alınan gıdaların kısıtlanmasını sağlamaktadır. Yapılan ayara göre beslenen kişi, doyduğunu hisseder. Hastalar işlem sonrasında bir gün içerisinde taburcu edilebilirler. Bu yöntemde hastalar 6 saat sonrasında yemeğe başlayıp, ayda 7-8 kg kilo verebilirler.

Tüp mide: Bu yöntemde laparoskopik olarak midenin % 90'lık bölümü alınır. Midenin kalan bölümü bir çay bardağının hacmi kadardır. Kalan mide tüp biçiminde olduğundan bu yöntem tüp mide olarak anılır. Hasta 1-2 günde taburcu edilir. 1 saat sonra beslenmesine başlayabilir. Bu yöntemle ayda 10 kg zayıflamak mümkündür.  

Mide by-pass'ı: Bu yöntemde mide üst tarafından kesilip küçültülür. Yeni oluşan mideyle ince bağırsak arasına bir ağızlaştırma gerçekleştirilir. Bu şekilde alınan gıda miktarı azaltılır. Aynı zamanda besinlerin emilimi de azaltılır. Hasta bu yöntemde ayda 8-10 kilo kaybeder. 2-3 günde taburcu edilen hasta, yaşamı boyunca kalsiyum, vitamin ve demir ilaçları almak zorundadır. Düzenli olarak kontrole gitmeyi gerektirir. 

Mide katlama yöntemi: Midenin kesilmeden uzunlamasına daraltıldığı bir yöntemdir. Midenin kesilip, zarar görmediği bir yoldur. Midenin çeperi kendi üstüne katlanarak, dikişler ile kapatılır

Mide Küçültme

Bu yöntemde de laparoskopik olarak uygulanır. 1,5 saat içinde bitirilen ameliyattan sonra, hasta bir günde taburcu edilir. Hasta iki hafta boyunca sulu gıdalarla beslenerek normal yaşamına döner. Mide içerisinde yabancı bir cisim olmadığından komplikasyonların olmadığı bir yöntemdir. 

Mide küçültme yöntemleri faydalı oluyor mu?

Küçültme işlemi yapılan hastalar, az miktarda yemek yiyerek kilo veriyorlar. Bu verdikleri kiloyu uzun zaman koruyabiliyorlar. Hastalar kalp ve damar hastalıklarına daha az yakalanıyorlar. Tansiyonları, kan şekerleri düzeyi ve kan yağları normal düzeylere geliyor. Hastalar spor yapma ve farklı beslenme alışkanlıklarına sahip oluyorlar. Bu yöntemleri uygulayan kişilerin duygusal ve fiziksel yapılarında olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Mide küçültme yöntemlerinin uygulanmaması gereken kişiler kimlerdir?

  • Hormonal sebeplerle kilo alanlara uygulanmaması gerekir. Bu kişilerin hastalıkları tedavi edilerek, kilo vermesi sağlanmalıdır.
  • Yaşları ilerlemiş kişilere tavsiye edilmemektedir.
  • Psikolojik dengesi yerinde olmayan hastalara uygulanmamalıdır.
  • Yapılan işlemden sonra şekerli gıdalardan uzak duramayacak kişilere uygulanmamalıdır.

Mide küçültme işleminin riskleri nelerdir?

  • Bu işlemlerde ölüm riski yok denecek kadar azdır.
  • Oluşabilecek akciğer zarı iltihabı, zatürre, boğaz iltihabı gibi sorunların oluşma ihtimali % 4 kadardır. Oluşabilecek risklere karşı kişiye bir gün önce deri altından kan inceltici verilmeye başlanıyor. Bu işlem hastanede kalış sonuna kadar devam ediyor. Ameliyat sırasında kanı yukarıya pompalayan anti-emboli çorabı ya da elastik bandajlar kullanılıyor. Ameliyat sonrasında hasta yürümeye başlatılıyor. 

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013 12:57:31

Mide Küçültme Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

8 Yorum Yapılmış "Mide Küçültme"

seher

Cevap Sayısı: 1
ssk ucretsiz yapıyor kilo nuz uygunsa sınırdaysa

2015-11-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

hlsbhr

Cevap Sayısı: 0
Herkes bişeyler yazmıs fakat ameliyetın fiyatıyla alakalı bi,şey yok sır gibi saklıyorlar.

2015-08-10 / Kullanıcı oyu: 4,5

banu

Cevap Sayısı: 0
fiyat ne kadar bilen var mı çok mu yüksek

2015-04-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

bahar

Cevap Sayısı: 0
ankarada hangi hastanedelerde yapıldığını bilen varmı

2014-06-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

yunus

Cevap Sayısı: 0
bu ameliyatın zorluğu var mı

2014-03-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

Canan

Cevap Sayısı: 0
Ben mide kücülteme yapmayi düsünüyorum. Ve fiyatini ögrenmek istiyorum

2013-05-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

Yeliz

Cevap Sayısı: 0
Basilikum kilo verilir

2013-05-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

emine

Cevap Sayısı: 0
bu ameliyatların fiyatı nedir?bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen

2013-04-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018