Mide Şişkinliği TedavisiKarın şişkinliği mide ve bağırsaklarda gaz birikmesi ile ilişkili bir durumdur. Karın bölgesinde orta, ağır şiddetli, derin veya keskin ağrılarla kendini belli eder. Gaz çıkararak ve bağırsak hareketlerinin hızlanmasıyla çoğunlukla ağrı diner. Karın şişkinliğinin çok farklı sebepleri olabilir. Genelde yağlı besinlerin hazım güçlüğüne bağlanan şişkinlik; stres, heyecan, endişeli ruh hali, sindirim sistemindeki enfeksiyonlar, IBS denen İrritabl Bağırsak Sendromu, bağırsakların belli gıdaları sindiremediği çölyak hastalığı veya laktoz intoleransına da bağlanabilir. Karındaki şişkinliğin azaltılmasında kişiye özel farklılıkların tespit edilip, huzursuzluk yaratan besinlerin diyetten elimine edilmesi önemlidir. Bilim dünyasının besinlerin gizli dünyasında yaptığı incelemeler sonucu spesifik besinler karındaki şişkinliklerin artmasında suçlu bulunmuş. Bu besinlerden (örneğin baklagiller, lahanagiller vb.) uzak durarak semptomları azaltmak mümkün. Ancak unutulmamalıdır ki her bünye farklıdır, birine kötü gelen besin diğerine zarar vermeyebilir, herkese genelleştirilebilecek tek bir kural bulmak zordur, bütün bunlar detaylı analiz edilmeli.

Gıda intoleransı ya da besin alerjisi karın şişkinliğine sebep olabilir mi?

Gıda intoleransı ve besin alerjisi birbirinden farklı iki rahatsızlıktır ve farklı sonuçlar doğurur. Örneğin süt şekerinin sindirilmesine yardımcı olan laktaz enziminin eksikliğine bağlı olarak gelişen laktoz intoleransı bir gıda hassasiyetidir. Sindirim sistemindeki enzim yetersizliğine bağlı olarak ishal, gaz, karında şişkinlik ve abdominal ağrılar gelişir. Öte yandan besin alerjilerinde immün sistem bir besin veya besin öğesini vücut için yabancı olarak görüp savaş başlatır. Bu durumda alerjik olduğunuz gıdayı tükettiğinizde ağızda karıncalanma hissi, dilde, dudaklarda, yüzde, boğazda şişme, mide krampları, ishal, nefes alma güçlükleri, bayılma hissi ortaya çıkar. Besin alerjileri çok daha kritik bir durumdur, karında şişkinlik yapmaz.

Bağırsak hareketlerinin farklılaşması nedeniyle oluşan şişkinlik kişiden kişiye değişir mi? Yani bağırsak hareketleri genetik midir?

Herkesin farklı bir bağırsak ritmi vardır.Tuvalete çıkma sıklığı, zamanlaması her bireyde farklıdır, kişiye özel düzen yapısal özelliklerle ilişkilidir. Bağırsak vücudumuzdaki en uzun organdır. Ortalama 7.5- 9 metrelik kolonda binlerce girinti ve düğüm vardır. Sindirimi zor, toksinlerden zengin beslenme tarzı bu ceplerin tıkanmasına ve faaliyetlerin yavaşlamasına sebep olur. Amacımız daralmaları önleyip, bağırsağın daha iyi çalışmasına yardım etmek; bu sayede hem kilo kontrolü hemde sindirim sistemi fonksiyonlarına yardımcı olunur ve hazımsızlık, şişkinlik şikayetleri gelişmez.

Şişkinliğin tedavisi var mı?

Tabii ki var ama tedaviye başlamadan önce şişkinliğin sebepleri araştırılmalı. Ne zaman, ne sıklıkta, neden, ne süreli şişkinlikler yaşadığınızın kaydını tutmalı ve şikayetlerinizi doktor diyetisyeninizle paylaşmalısınız. Stres faktörlerine maruz kaldığınızda, çevresel kirletici ajanlar vücudunuzu istila ettiğinde, kendinizi güvende hissetmediğinizde sindirim sisteminde sıkıntılar başlar. Sahte açlık nöbetlerine tutulursunuz ve kilo alabilirsiniz. Ayrıca vücut beslenemediği için enerji kayıpları, hazım güçlükleri başlar. Akabinde sindirilmemiş öğeler toksik etki yaratabilir, bu da temizlik kanalları olan bağırsakları zorlar, sağlığınızı tehdit etmeye başlar. Bağırsak hareketlerinin hızını artırarak ya da metabolizmayı doğru beslenme ilkelerine uyarak hızlandırmak karın şişkinliğine karşı en önemli çözümlerdendir.

Gaz nedeniyle oluşan şişkinliğe karşı ne yapmalı?

Her yutkunmada bir miktar hava yutulur. Bu, hızlı yediğinizde, heyecanlı olduğunuzda, sakız çiğnerken, kamışla bir şeyler içerken artabilir. Bu hava bağırsaklara gidip gaz oluşturabilir.

Mide Şişkinliği Tedavisi

Zaten bağırsaktaki gaz nedeniyle oluşan şişkinliklerin çoğu zaman sebebi sindirilemeyen besinlerdir, bu nedenle bağırsak florasının sağlığı çok önemlidir. Sebze, meyveler, tam tahıllar, baklagiller sağlıklı liflerden zengindir. Buna rağmen gaz şikayetlerinde bu besinleri tüketirken dikkatli olunmalı. Özellikle çiğ tüketilmemelerine hassasiyet gösterilmeli. Bazı durumlarda bağırsak hareketlerini artırmak adına alınan lif takviyeleri de ani ve fazla kullanımlarında gaz oluşturabilir. Yine bira gibi gazlı içecekler de gaz üreticilerdendir. Sürekli devam eden gaz şişkinliği durumlarında doktor kontrolüne geçilmelidir ve kronik rahatsızlıklar araştırılmalı, önlemler alınmalıdır. Bağırsak florasını bozan antibiyotikler de uzun süreli kullanımlarda şişkinliğe neden olabilir.

Beslenme sisteminde ne gibi değişiklikler önerirsiniz?

Klinik seyrinizde herhangi sorun olmadığı takdirde beslenmede yapılacak değişiklikler, yaşam tarzı iyileştirmeleri ve bazı destek ürün kullanımları semptomların azaltılmasına destek verir. Diyetinizden uzaklaştırmanız gereken en temel besinler kişisel farklılıklar göstermekle birlikte baklagiller, soğan, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, enginar, kuşkonmaz, armut, elma, şeftali, kırmızı erik, şekersiz şekerlemeler, sakız, tam tahıl ekmek, mısır gevrekleri, tam tahıl kekler, bira, gazlı içecekler, süt, krema ve dondurmadır. Mide boşalma süresini uzatan, doygunluk hissi yaratan yüksek kalori kaynağı yağlı besinler azaltılmalıdır. Bir süre için yüksek lif içeriğine sahip besinler diyetten çıkarılmalı sonra kademeli olarak eklenmelidir. Probiyotik ürünler, süt, mısır gevrekleri, yoğurt günlük beslenmenize ekleyebileceğiniz temel besinlerdir. Süt ürünlerine karşı hassasiyetiniz olup olmadığını test etmek adına belli sürelerde diyetinizden çıkarıp bir süre sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Nane çayı içmeyi denemelisiniz; spazm giderici özelliği ile semptomları azaltabilir. Yapay tatlandırıcıları diyetinizden çıkarmalısınız. Bazı bünyeler; şekersiz ürünler, sakız ve şekerlemelerde kullanılan sorbitol, mannitol gibi tatlandırıcılara karşı hassasiyet gösterebilir. Küçük porsiyonlar tüketmeye gayret etmeli ve beslenmenizde üç ana, üç ara öğün ilkesini benimsemelisiniz. Yemekleri küçük lokmalar halinde, iyice çiğneyerek tüketmeli, aceleniz varken, heyecanlı veya üzgünken yemek yememeye gayret etmelisiniz. Diş sağlığınıza önem vermelisiniz. Çünkü çürük ve ağrılı dişler yemekleri iyi çiğnemeden yutmanıza neden olabilir. Sigara içmemelisiniz, bu, hava yutmanızı artırarak gaz yapabilir.

Bu sorunla ilgili size gelen hastalarda bir artış var mı?

'Patlayacak gibi hissediyorum, karnım hamile gibi oldu' şikayetleri ile gelen o kadar çok danışanım var ki... Bu da beni karın şişkinliği konusuyla ilgili çözüm aramaya, araştırmaya fazlasıyla yönlendiriyor. Danışanlarımızın çoğu kilo kaybı isteği ile başvursalar da temelinde sağlıklı ve iyi hissetme isteği ön plana çıkıyor. Kişi istediği kadar çok kilo verse de, sabah uyandığında gözleri şiş, karnı gerginse ve kendini balon gibi hissediyorsa çalışmalar boşa gidebilir. Bu nedenle tahlil sonuçlarında ödeme neden olabilecek durumlar yoksa beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile sonuca gidilebilir. Ama bu konuda da sabırlı olmak şart.

Öneriler

-Yiyecekleri Daha Çok Çiğneyin

Sindirim ağızda başlar. Ağzınıza attığınız her lokmayı en az 15 kere çiğnemek, şişkinlik yaşamanıza engel olacaktır.

-Her Gün Multivitamin Alın Vücudunuzdaki besleyici seviyelerini yükseltmek için önemlidir. Ayrıca stresle başa çıkmanız konusunda faydalıdır.

-Her Sabah Aloe Vera Suyu İçin

Aloe vera zarar görmüş iç dokuları onarmasıyla (bağırsak düzenlemesi de dahil) bilinir.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2013 05:26:25

Mide Şişkinliği Tedavisi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

36 Yorum Yapılmış "Mide Şişkinliği Tedavisi"

muharrem

Cevap Sayısı: 0
midede aniden başlayan bi ağrı oluştu ayaktayken ağrı falan kalmiyo akşam işten geldiğim de oturuyorum böyle arada bi sancı geliyo ve ilk defa böyle bir mide agrisiyla karşılaşıyorum iki gün oldu gündüzleri çalışır haldeyken öyle bi ağrı yok ama iste oturduğum zaman ara ara bi sancı geliyo ve karnım içinden sesler geliyo

2017-08-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

Sibel

Cevap Sayısı: 0
Midem şişiyor şu bile iç sen devamlı şişkinlik oluyor

2017-06-29 / Kullanıcı oyu: 4,5

emine

Cevap Sayısı: 1
genelde tahliller ve filmlerim normal çıkıyor dahiliye ve gastrolojiye gittim ilaç kullanırken rahatlıyorum ilaç bittikten bir süre sonra şikayetlerim tekrar başlıyor özellikle akşamları karın üst bölgemde şişlik oluyor su balonu gibi karnım şişiyor sabahları uyandığımda el,ayak ve göz kapaklarım şişiyor çoğunlukla kabızlık çekiyorum artık doktora gittikten bıktım bir çözüm bulacağımı sanmıyorum duygusal bir insanım evlliğimde eşimle problemler yaşıyoruz acaba bir psikiyatrise mi gitmeliyim

2016-04-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

iremsu

Cevap Sayısı: 1
Mıdemde şişkınlık var mıde boşluğunda ağrı var neden olabilir

2014-10-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

buket esrrarengiz

Cevap Sayısı: 0
yedigim besinleri sindiremiyorum ve yemek yedikten sonra midem şişiyor

2014-10-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

merve

Cevap Sayısı: 0
Yemek yedikten sonra karnim sisiyor acaba sebebi ne olabilir

2014-08-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

adalet

Cevap Sayısı: 0
midem çok şişiyor endoskopi oldum ilerki zamanlarda fıtık olacak dediler birde kös gevşekliği çıktı tedavi vermedile ve çok rahatsızım

2014-05-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

emine karaca

Cevap Sayısı: 0
Yemekten sonra felaket siskilik olyor miydemde ne yapmaliyim

2014-05-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

haticebal

Cevap Sayısı: 1
benim midemde inanılmaz bir gaz var gazdan bogazımda sanki birsey yemişimde kalmışgibi his var kafayı yiyecegim neyapcam bilmiyorum doktor hem endoskopi hemde kolonoskopi istedi korkuyorum

2014-04-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

yasemin

Cevap Sayısı: 0
Midemdeki şişlik safra kesem alindi ondanda olurmu midemdekı şişlik

2014-04-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

damla

Cevap Sayısı: 0
midemde yemek yemesem dahi şişkinlik oluşuyor hamile kadınlar gibi dolaşıyorum ve bu çok sinir bozucu 21 yaşındayım ve 5 senedir bunu çekiyorum doktora her gittiğimde endoskopi yapıyorlar ama hiçbir sorunun olmadığını söylüyorlar ne ypacağımı bılmıyorum yardım edin lütfen

2014-04-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

nihat erdoğan

Cevap Sayısı: 0
benim midemde kironik gastirit var 3senedir ceki yorum cok şişkin lik oluyor yel ğimi agrı oluyor midem de nasıl kur tulurum bu hastalık tan

2014-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

songul beker

Cevap Sayısı: 0
Midem cok sis dogurmayan hamileyim kilomda var ama karnim kocaman
Ne oneriyonuz

2014-03-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Cevap Sayısı: 0
Mıdemde şişkınlık var mıde boşluğunda ağrı var ne yapmam lazım

2014-01-31 / Kullanıcı oyu: 4,5

aysun karamursel

Cevap Sayısı: 0
ben 37 yaşında seker tansıyon ve 1 bucuk yıl once baypps oldum ana damarım deyıştı aort damarım yaklaşık 7 aydır mıyemde sısıkınlık olustu dktorlar gaz dedı bugun genel cerraha gıttım bana mıyde fıtıgı oluşmuş buda 1 bucuk yıl once oldugum amelıyatın mıyde ızasındakı yırtıgın sebeb verdıgını soyledı amelıyat olmam gerekıyomuş ayrıca kalın bagırsaklarda yapışma yada bozulma varsa kalın bagırsagın 1 bırı almamız gerek dedı benım sıkayetım sol tarafıma aşarı mıydem basınc yapıyo ve 15 gundur ne yesem kusuyorum amelıyatsız geçmez dedı benım karnım ve mıydem cok şışıyo ve mıydem de buyume var ben sızce amelıyat olursam bu sıkayetlerım gecer ve olası kotu yonlerı varmı

2013-09-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

celalettin

Cevap Sayısı: 0
midem şişiyor buna binaen göğüs kafesimin (mide üstü kemik altı tam ortaya) oraya ara sıra sanki bıçak saplanıyor midemle alakalı arada birde acı su geliyor

2013-09-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

tulay yigit

Cevap Sayısı: 0
guzel aciklamalar yapmisiniz birde hangi bolum doktoruna gitmeliyiz

2013-07-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

meryem aydın

Cevap Sayısı: 0
mıdem gaz doldugundan sısıyor ve nefes alıp vermede cok zorlanıyorum suda ıcsem cok sısıyor cok rahatsız oluyorum ılac kullanıyorum mıde ve bagısak rahatsızlıgı ıcın ama yınede en ufak bır seyde sısıyor

2013-07-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

Nur

Cevap Sayısı: 0
Çok güzel bilgiler Bir ben deyilmişim bu acıyı çeken herkese şifa diliyorum çünkü çok kötüyüm sırf bu yüzden pisikllojim bozuluyor

2013-07-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

SİBEL ŞAHİN

Cevap Sayısı: 0
ÇOK HOŞ İNSANLARA FAYDALI YAZILAR BEN BEYENDİM

2013-06-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

zeytin

Cevap Sayısı: 0
Sabah kahvaltıdan önce, içine limon sıkılmış bir tatlı kaşığı zeytinyağı tüketin.Dilerseniz bunu akşam yemeğinden öncede yapabilirsiniz.Bir ay içinde sorun kalmayacaktır.Daha sonrada buna devam edin.

2013-06-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayşe

Cevap Sayısı: 0
midem şiş kabızlık var

2013-06-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

Kerim

Cevap Sayısı: 0
32 yasındayım..yıllardır mıde sıskınlıgı yasıyorum..herkez bana kılo ver deyıp durdu..kılo verdım 88 den 78 kıloya dustum..ama yıne azıcık bırseyde yesem aynı sıskınlık,gebe hanımlar gıbı duruyor karnım..sporda yaptım hıcbırsey fayda etmıyor..en cok rahatsız oldugum sey ıse bunu kımseyle paylasamadıgım buyuk abdest olayında hafta da bır de olsa kan gormem.. ne yıyecegımı sasırdım...su an kılolu degılım..yıllardır spor yapıyorum..ama sadece karnımdakı sıskınlıkten dolayı moralım hergun bozuk... hocam ne yapabılırım?

2013-06-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

syhn

Cevap Sayısı: 0
iyi günler,ben 27 yaşındayım ya ben yemek yedikten hemen sonra mıdem rahatsızlanıyor. sanki mıdede taş varmış gibi oluyorum. wc ye girip çıkınca da midem şişior acaba neden? hamile kadınlar gibi oluyorum. doktora da hiç gitmedim.yaklaşık 1 bucuk yıldır öleyim

2013-06-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

hülya

Cevap Sayısı: 0
hocam kullandıgım ilaçlardan olacak sanırım midemde şişkinlik hissediyorum ve bu beni cok rahatsız ediyor ne yapabilirim

2013-05-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilek

Cevap Sayısı: 0
midemde aşrı şişkinlik olusuyor endoskopı yaptırdım mıkropık dedıler bır de sinirlerin cok yıpranmıs deyıp psıkıyatrı tedavısı yaptırmalısın soylendı.altı aydır tedavı gormeme ragmen mıdemdekı sıskınlık hala devam edıyor.sabah kalkınca ıyıyım kahvaltıdan sonra halsızlık cokuyor hemen yatıyorum sessızlık ıstıyorum.psıkıyatrıde CYMBALTA-MODIOTAL-ATIVAN adlı ılacları verdı ılac ıcmekten bıktım yardımlarınız

2013-05-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

isimsiz

Cevap Sayısı: 0
Karnimdaki sislik beni olduruor vitamin de aliyorum supradyn yanlis tuvalete cikislarimda hafif bi rahatlama olsa hemen ardindan sikisma ve sisme devam ediyor uyuyamiyorum calisamiyorum sinav haftama az kaldi nolur yardim edin

2013-05-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

sude

Cevap Sayısı: 0
merhaba öncelikle ben aşırı yiyen biri deyilim fakat ne yesem bana dokunuyor bir de kilo versem midem inmiyor aşırı şiş otururkenbile beni rahatsız ediyor ne yapayım bilmiyorum nereye gitmem gerekir lütfen bana yardımcı olurmusunuz :? teşekkürler.

2013-05-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

GAMZELİ

Cevap Sayısı: 0
midem yemek yedikten hemen sonra şişiyor.genirmeye vesırt bölgemde ağrılarım başladı iki defa miydeme bakıldı gün gün kendimi kötü hissediyorum ne yapmam gerekir. teşekürler

2013-05-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Asli

Cevap Sayısı: 0
merhaba mide sismesi yasiyorum 3 -4 gundur ,insanin normal yasamini cok etkileyen bir sey ,sanirim benim ki ac kalip hizli yemekten oldu , cozumu probiyotik yogurt yedim sik aralarla beslendim ilk gun 4 adet yogurt yedim incirlisinden 7 yada 8 ogun yemek yedim o gun sik sik ve az az ve laktozsuz sut ictim icine bal koydum ve taze nane cayi ictim onunda icine bal koydum bu arada etimek turu yiycekler tukettim herkese gecmis olsun...

2013-03-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

ebru vural

Cevap Sayısı: 0
ben 87 82 kg düşmeme rağmen midemde hamile görünümü var çok rahatsız olyorum lütfen yardımcı olun

2013-03-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

nezahat aydın

Cevap Sayısı: 0
hocam midemde oniki bağırsak gırışınde ülser vardı şimdi ne durumda bilmiyorum karnım sürekli şişlik yapıyo bundan çok rahatsızım teşekkür ederim

2013-03-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

gülay

Cevap Sayısı: 0
midem hep şişkin bu nasıl geçer? Özellikle yemek yedikten sonra şişkinlik var.

2013-03-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

osman ay

Cevap Sayısı: 0
hocam benim midemde şişkinlik var sürekli genirti yapıyor fazlada gaz cıkaramıyorum bana genelde sinirsen oldugu söyleniyor ama ben bunu 3 yıldır sıkıntı yaşıyorum bunu nasıl yenebilirim

2013-02-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

yeliz

Cevap Sayısı: 0
benim miğdemde karnımda şişkinlik var gaz ve kabız sorunumda var bunları nasıl önlemeiyim

2013-02-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

Uyuyan güzel

Cevap Sayısı: 0
Ya benim midem de hep şişkinlik var bu nasıl geçer

2013-02-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Temmuz - 2018