Mide SpazmıMidenin kramp şeklinde şiddetli ağrılı kasılması olayına Mide Spazmı denir. Ağrı genellikle göbekle kaburgalar arası bölgede hissedilir. Bazen göğüs kafesine ve sırta doğru yayılabilir. Bu ağrıya dayanmak hasta için oldukça zordur. Ağrı sırasında hasta terler, rengi solar ve birkaç saniye ile birkaç dakika kadar sürebilir. Bazende ağrılar peşpeşe geldiğinden spazm süresi uzayabilir.

Mide spazmı neden olur?

Midenin kaslarının aşırı kasılmasını sağlıyan herhangi bir nedenden kaynaklanabilir. Bunlar neler olabilir; aşırı emosyonel (duygusal) stres, ağır psikolojik travmalar, ağır bir yemek yerken özellikle mideyi havayla doldurmak veya çok sinirli ve kızgın olduğumuzda hızlı yemek yemek sonucunda ortaya çıkabilir. Bunlardan başka mideye ait bir takım hastalıklar bunu tetikleyebilir; ülser, ağır gastrit ve mide kanseri gibi durumlarla, mide çıkışında tıkanıklık yapabilecek sebepleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilir. Ağır fiziki yorgunlukları takibende ve kadınlarda menstruasyas dönemlerini takibende bu mide kasılmaları ortaya çıkabilmektedir.

Mide spazmını hangi yiyecekler tetikler?

Mide spazmını soğuk ve çiğ yemekler ile kafein içerikli içecekler artırırlar ya da provake ederler. Mide spazmı yaşayan kişiler midelerini aşırı doldurmamalıdırlar.

Mide spazmı diğer mide hastalıklarından nasıl ayırtedilir?

Mide spazmı diğer mide hastalıklarından ayırtedilmelidir. Genellikle bir an gelir geçer ve çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak diğer mide haslıklarıyla beraber olan mide spazmları uzun sürelidir. Mide Ülserleri, Duedenum (12 parmak bağırsağı) ülserlerinde ve ağır gastritlerde mide asidi fazlalığından dolayı midede ağrılar şiddetlidir. Bu ağrılar yemekten yaklaşık bir saat önce ve yemekten 2 saat sonra hissedilirler. Asitli ve asit üreten besinlerle, psikolojik stresleri takiben mide spazmları ortaya çıkabilirler.
Mide Spazmı

Bağırsak yollarında oluşan stenoz adı verilen tıkanıklıklar sonucu mide içeriği bağırsağa giriş yapmaya zorlandığı için mide kasılmalarla içeriği aşağı göndermeye çalışır. Bu kasılmalarda yine ağrılıdır.

Mide spazmı hangi hastalıkların belirtisidir?

Ağır psikolojik stresler, kadınlarda mensruasyon dönemi, ağır eforları takiben ortaya çıkabildiği gibi mideye ait organik hastalıklardada ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında kronik inatçı kabızlıklarda ve uzamış ishallerdede görülebilir. Besin ve ağır metal zehirlenmelerindede mide spazmı olur. Bunun yanında çeşitli besinlere karşı gelişmiş intolerans durumlar örneğin süte karşı olan laktoz intoleransı durumlarındada mide spazmı gelişir.

Mide spazmı olan kişinin yemek yediğinde ağrısı geçer mi?

Evet genellikle yemek yeme mide spazmını yavaşlatıp ağrıları azaltıyormuş gibi görünsede mide spazmı olan kişi spazm geçene kadar yemek yememeyi tercih etmelidir. Ancak mide ülseri gibi aside bağlı spazmlarda hastanın yemek yemesi ve süt gibi alkali besinleri alması hastayı rahatlatır. Spazm yaşayan kişiler soğuk, çiğ ve kafeinli besin almamalıdır. Mide spazmı geçiren kişi yemek yediğinde şikayetleri dahada artıyorsa bu durumda pilor stenozu dediğimiz mide bağırsak yollarındaki bir tıkanıklıktan yada kanser türevlerinden şüphelenilir. Bu durum müdahale gerektiren bir durumdur. Hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedavi alınmalıdır.

Mide spazmı tedavisi nasıldır?

Yukarıda bahsedilen tetikleyici besinlerden ağır fiziksel hareketlerden ve psikolojik stresten uzak durmaya çalışmalı, midede gaz varsa bunu çıkarmak için biraz yürümeli, bir süre sırt üstü yatmalı, derin nefes alıp verme egzersizleri uygulamalıdır. Bunlar yeterli olmazsa hekime başvurmalı ve hekim önerisine uygun teşhis ve tedaviye uyulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2013 05:26:25

Mide Spazmı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

27 Yorum Yapılmış "Mide Spazmı"

Mustafa

Cevap Sayısı: 0
benımde anlık ağrılarım oluyo omuzlarıma vuruyo ama benı bıtırdı bu Ağrı

2017-12-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

Dilek çeliker

Cevap Sayısı: 0
Ben de mide krampları geçiriyorum 4.gecirdim geçenlerde omuzlarim sağ köprücük kemiğine şiddetli bir ağrı,ter boşalıyor mideye bir ağrı saplanıp 15 dk sürüyor hemen süt veya mide koruyucu içiyorum 6kasimda endeskopi yapılacak

2017-11-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Emine

Cevap Sayısı: 1
Merhaba,bu tariflere uygun migde spazmini birkac kez yasadim.Ilk agrilarimda gaz sksmasi sanmistim cünkü siskinlik olusuyordu önce daha sonrada kramplar giriyordu bitki caylari denedim fayda etmedi nane kaynatip ictigimde hemen rahatladim.En son ve en agrili spazmda hastaneye gitmek zorunda kaldim kramp olusmadan bir saat önce asiri ve hizli yemek yemis ve stresli bir günümdü agri ve kramplar olustu 7,8 saat sürdü yanisira defalarca kustum tansiyonumun asiri düstügünü hissettim vücudumda su kalmamisti soguk suyu elim yüzüm kollarima carptim refleksle o biraz kendime getirdi sonrasi hastane bir igne vurdular gecti halen korkuyorum ayni agriyi cekmekten stresten uzak olmaya ve yavas yemeye calisiyorum.

2015-10-23 / Kullanıcı oyu: 4,5

Rümeysa

Cevap Sayısı: 0
Merhabalar ben 15 yaşındayım lise 2 ye Gidiyorum üzüldüğüm ve strese girdiğim zaman midem çok ağrıyor. Geçen sene çok çektim aslında aşırı duygusal birisiyim okul zamanı çok depresyon geçirdim bu sene böyle olsun istemiyorum lütfen yardım edin.

2015-10-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

ali

Cevap Sayısı: 0
Diyet yapiyorum, demir eksikligi olmasın diye aşırı derecede çiğ ıspanak yedim. Sırt üstü uzandım birden mideme kramp girdi. İlk defa böyle birşey olduğu için tırstım. Ispanakdan kaynaklandığını düşündüm. Gerçektende çiğ sebze mide ağrısına yol açıyormuş. Bundan sonra pişirip yemek lazım.

2014-11-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

merve bulut

Cevap Sayısı: 0
Mrb oncelikle herkese acil sifalar diliyorum yasim 18 bi sene once mide kasilmasi sikayetiyle doktora gttim ilk basda gaz sikismasi dedi daha sonra sikca tekrrladi bu sefer safrada tas oldugunu soyledi ve saframi aldi ancak ameliyat sirasinda yanlis damari kesdi ve fark etmedi sfra suyu durmadi diren takdi en sonunda baska bi hastanetr sevk etti orda endoskobi oldum sitent takildi ancak su bi kac gundur ilk zaman yasadigim sancilarin aynilarini yasiyorum migdem aniden kasiliyor hareket edemiyorum ayni andda belime bi agri vuruyor soguk soguk terliyorum acile gittim fakat gene gaz sksmasj deyip gonderdiler napicam bilmiyorm her an korkuyla yasiyorumm artik agri tekkrlick diye bikdim mide agrilarindan :(

2014-09-13 / Kullanıcı oyu: 4,5

Büşra

Cevap Sayısı: 0
Midem o kadar çok ağrıyorki doğrulamıyorum ağlıyorum çok fenayım yardım edin sanki mideme ığne batıyor gibi oluyor

2014-07-14 / Kullanıcı oyu: 4,5

göktuğ

Cevap Sayısı: 0
merhabalar dün genel kontrol amaçlı ailemin yanlış yönlendirmesi üzerine endoskopi yaptım. doktorum bir sıkıntı olmadığını sölemesini rağmen dünden sonra mide ağrısı başladı. tam göbek ile göbek arasında. ara ara spazmlar oluyor. ama genelde sabit bir ağrı devam etmekte. bu nedendir? ne yapmam gerekir?

2014-07-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

gülşah

Cevap Sayısı: 0
Merhaba benim yemekten hemen sonra yürüdüğümde yada ayakta kaldıgim da dehşet mide agrisi cekiyorum şişkinlik oluyor özellikle ramazanda artti sebebi ne ola ki çözüm varsa yardımcı olursanız sevinirim

2014-07-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

meryem

Cevap Sayısı: 0
benim de başım çok ağrıyor. sürekli terliyorum. su içince kusuyorum. ağımda acı bir tat oluyor. mide rahatsızlıklarının hepsini okudum ama benimki yok. annem bana yoğurt. haşlanmış yumurta, haşlanmış patates vb. yiyecekler tüketmemi söylemişti. ama işe yaramadı. lütfen yardımcı olun bulantıya dayanamıyorum...

2014-06-27 / Kullanıcı oyu: 4,5

beyaz

Cevap Sayısı: 0
herkese geçmiş olsun altı yıldır mide spazmı ile yaşıyorum önemli olan hastalığı bilmek. yapacak tek şey var size iyi gelen herşeyi yapın mutlu olun hava almaya çıkın koştur koştur yaşamayın tempo bazen yüksek bazen yavaş olmalı ağır hayat şartları en büyük düşmanımız biraz rahat yaşamaya çalışın yiyecek ve içeçeklerin sebep olmadığını göreceksiniz strers yapan herşeyden uzak durun evde kapalı kalmayın sizin hoşunuza gitmeyen bi ortamda mecburiyetten durmayın ve çok açta bırakmayın kendinizi insan acıkınca sinirli olabiliyo ve bu mide krampını oluşturuyo.

2014-04-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

Neslihan

Cevap Sayısı: 0
merhaba 19 yaşındayım mideme 3-4 saniye süren
ağır sancılar giriyor neredeyse nefes almakta bile zorlana biliyorum bazen bu sancı göğüs kafesime bile etki ediyor.

2014-03-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

Songül yarız

Cevap Sayısı: 0
Midem çok ağrıyor ne önerirsiniz ve bulantı var

2014-03-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

tülay öncül

Cevap Sayısı: 0
slm ben 36 yasındayım 19 yasındayken 4 gun boyunca hergun mıdemden hep su cıkartıyodu 5 ve 6 gun kan cıkardıktan sonra rahat etmıstım 17 senedır bı sıkıntım yoktu fakat bundan 3 ay once yıne bu sefer uykudan uyandıran bı bulantı basladı yıne 3 gece 4 gun sadece su seklınde gelıp 5 ve 6 gun yıne kanama fakat bu seferkı kanama sankı mıdemde yosun varmısta yosunu kan sarmıs gıbı kanama geldı ondan sonra yıne rahattım su uc gundur yıne uykudan uyandırmaya basladı ve asırıderecede agrı yapıyor bunun nedenını orene bılırmıyım

2014-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

ayse matiç

Cevap Sayısı: 0
ani hareketlerde midem katlanıyor gibi sancı giriyo nefes zor alıyorum

2014-02-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

Barış YILDIRIM

Cevap Sayısı: 0
Miğdesi ağrıyan bir kişi eğer 3 ay ilaç kullanmışsan lansor yada diğer bi ilaçları bi kaç gün içmeyin bazen endoskopi ve ulturasonda çıkmıyor ağrı sebebi bu da genelde hastalarda miğde krampı deniyor bi kaç gün ilaç içmeyin zaten ilaç genelde sırta karaciğere atıyor miğde ağrısı zor ancak yapılcak bişey yok yediğin içtiğine dikkat etmelisin ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN...

2013-11-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

emel

Cevap Sayısı: 0
mide spazmını artık tanıyorum zaman zaman mideme kramp gibi giriyo tüm karnıma yayılıyo o sırada sırtımda bir ağrı ve bütün vücudum bitkin. buz gibi ter döküyorum yüzümün rengide bembeyaz oluyo. ne zaman bişeye canım sıkılsa üzülsem bu hep oluyo. spazm oluşunca karnıma sıcak su torbası koyup sırt üstü yatıyorum 45dk sonra hiç bişii kalmıyo sıcak su torbası kaslarımı gevşetiyomudur nedir anlamadım ama bana en iyi o geliyo yaz sıcağında bile

2013-09-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

cemre

Cevap Sayısı: 0
Benim 3 yıldır her adet döneminde midem şiddetli ağrıyo ve adet bittikten birgün sonra geçiyo osüre zarfında sırtüstü yatamıyorum yürüyemiyorum ençok sırtım agrıyo,3 yıl önceye kadar normal adet


sancısı çekiyordum.birde bu mide spazmı açken su içtigim zaman yada kızartma,çay,kola dan hemen sonra oluyo birde yemek yedikten hemen sonra mide çıkışında sag tarafta sabit bi agrı oluyo dokunamıyorum yarım saat falan sonra yavaş yavaş geçiyo kadın doğuma gittim bişey bulamadılar ne önerirsiniz sıcak iyi geliyo bende tuluk koyuyorum bu zamanlarda ama sorun ney merak ediyorum.

2013-08-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

olcay

Cevap Sayısı: 0
mide hakkında yardımcı olursanız sevinirin ben gönenliyim

2013-08-15 / Kullanıcı oyu: 4,5

ilhan

Cevap Sayısı: 0
Zaten doktorlarla psikologlar arasındaki en büyük fark bu olsa gerek.Strese giren bir insana girme deyince iş bitiyor mu gerçekten? 7 yıl tıp eğitimi bu yüzden mi? Adam stresli psikolojisi bozuk düşünmek zorunda buna çare bulunmalıdır bence

2013-08-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

didem

Cevap Sayısı: 0
benim kaburga ile sağ ğöğüs altı çok ağrıyo eğilip doğrulamıyorum,aynı şekilde sırtımda da çok kötü ağrı oluyur.Ne olur bana yardımcı olun ben ölecekmiyim:(

2013-07-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

songül

Cevap Sayısı: 0
yıllardır mıyde agrısı cekıyorum dokdara gıtım parca aldılar kolonsköpi yaptılar ulturoson cekıltı taman bır şey cıkmadı lansor dıye ılac verdıler ama oda fayda etmıyo kırap gırergıbı agrılar cekıyo agrılarımdan yemek bıle yıyemıyom benı halsız bıtkın bırakıyo bana bu konuda yardımcı olurmusunuz artık mıyde bulantılarım bıle oluyo

2013-07-09 / Kullanıcı oyu: 4,5

Nilgun

Cevap Sayısı: 0
Ayni dertten muzdarip biri olarak spazm gelecegini onceden hissetmeye basladim hemen spazmolitik ilac aliyorum ve midemin ustune sicak kompres uyguluyorum iyi geliyor tecrubeyle sabittir spazmolotik ilac olarak buscopan plus veya expaz veya benzerleri eczaneden sorabilorsiniz Herkese acil sifalar dilerim

2013-06-03 / Kullanıcı oyu: 4,5

murat

Cevap Sayısı: 0
3 gece önce şiddetli bir ağrıyla uyandım doktora gittim serum ağrı kesici falan hiç biri kar etmedi ağrı şiddetli şekilde devam ediyordu. gidip wc de istifra edince rahatlamıştm. sonra talcid ve proton pompası kulanarak rahatlatıyordum midemi ancak şimdi yine aynı ağrıyla uyandım. Nasıl bir şey bu mide böbrekten fena ya

2013-05-06 / Kullanıcı oyu: 4,5

nurettin çapar

Cevap Sayısı: 0
çok çay içtiyim zaman mide agrısı çekikorum

2013-04-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

Meral

Cevap Sayısı: 0
Sabaha karsi siddetli agriyla uyandim. Hayatimda yasamadigim bi agriydi. Regli donemimdeyim acikcasi ilk sebep bu sandim fakat agri gecmedi. Gaz sıkısmasi sandigimizdan sut ictim buda mide bulantima sebep oldu sonrasi zaten kustum. Tansiyonum dustu rengim soldu. Biraz daha direndim fakat dayanamayip acile gittik serum yedim. Serum sadece siddetini azaltti agrim hala devam ediyor

2013-03-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

gökhan yağmurca

Cevap Sayısı: 0
akşam biraz tuzlu leblebi yedim üstüne ağır sayılacak yemek yiyerek oturdum iki saat sonra şiddetli sancılara maruz kaldım dör adet sodayı içince mide spazmı geçirdim iki gündür yemek yiyemiyorum sanki miydem asit üretmiyor gibi geliyor bana çok sancı çekiyorum

2013-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018