Mide Ülseri BelirtileriÜlser sindirim kanalının mide özsuyu ile temas eden kısmında meydana gelen bir yaradır. Yemek borusu ile midenin birleşme bölgesinde, midede ve mideden hemen sonraki onikiparmak bağırsağında görülebilir. En sık onikiparmak barsak ülserine rastlanır. Fakat son yıllarda ağrı kesici ilaçların yaygın kullanımına bağlı olarak mide ülseri sıklığı da artmıştır.

Tüm insanların yüzde 5 ile 10unun hayatlarının bir döneminde ülser gelişir. Sık görülmesine karşın sık bir ölüm sebebi değildir. Erkeklerde görülme oranı kadınlara göre daha fazladır.

Ülser oluşumunda birden fazla etken mevcuttur. En önemli etken; mide özsuyu ve içerdiği maddelerdeki (asit-pepsin) artışın mide duvarına zarar vermesidir. Bunun yanı sıra bu etkenlere karşı mideyi koruyan (mukus, PG) bileşimlerin azalması da mide duvarını asidin etkisine karşı savunmasız bırakarak ülsere yol açabilir. Ülser oluşumuna yol açan bazı dış etkenler de vardır. Bu nedenler içinde; helikobakter pilori infeksiyonu, sigara kullanımı, ağrı kesici ilaç kullanımı, genetik yatkınlık ve stres en sık rastlanılanlardır.
Helikobakter pilori son zamanlarda, ülser oluşumunda oldukça etkili olduğu saptanmış bir bakteridir. Bu bakterinin mideden uzaklaştırılmasına yönelik ilaç tedavileri hem ülser hastalığının iyileşmesini hızlandırmakta, hem de tekrarlamasını büyük ölçüde engellemektedir.

Belirti ve yan etkileri

Ülserin en sık belirtisi ağrıdır. Ağrı, yanma ve tırmalanma şeklinde olabilir. Hastaların çok büyük bir bölümünde ağrı görülür. Bunun yanı sıra iştahsızlık, bulantı, kusma, şişkinlik ve erken doyma hissi de ülser belirtisi olabilir. Ülser hastalığında özellikle tedaviye gereken önem verilmediğinde dört ana komplikasyon gelişebilir. Bunlar ülserin kanaması, delinmesi, mide çıkışını daraltması ve karın içindeki diğer organlara yapışmasıdır.

Mide Ülseri Belirtileri

Ülserin teşhisi nasıl koyulur?

Kesin teşhis radyolojik ve endoskopik inceleme ile konur. Radyolojik inceleme (mide filmi) kolay uygulanan ve nispeten ucuz olan bir yöntemdir. Fakat yüzde 20 oranında var olan bir ülser görülmeyebilir. Endoskopi (bir hortum vasıtasıyla mide ve onikiparmak bağırsağının görülmesi) tanı değeri çok daha yüksek bir yöntemdir. Ayrıca bu işlem sırasında biyopsi (parça) alma imkanı da vardır. Hangi yöntemin ilk olarak tercih edileceği hekime, hastaya ya da tetkiklerin maliyetine göre değişebilir.

Tedavisi

Ülser tedavisinin amaçları; ağrının geçirilmesi, ülser iyileşmesinin hızlandırılması ve tekrarın önlenmesidir. Tedavi; ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi olarak ikiye ayrılır. İlaç tedavisi çok yönlüdür. Bu tür bir tedavide mide asidini azaltıcı ilaçlar, mideyi koruyucu faktörlerin etkisini artıran ilaçlar ve helikobakter piloriye karşı kullanılan ilaçlar kullanılır. Cerrahi tedavi günümüzde daha çok komplikasyon geliştiğinde tercih edilmektedir.

Ülser hastalarına beslenme tavsiyeleri

Diyette baharatlı, baklagiller içeren, çok soğuk besinlerden kaçınılmalıdır. Ancak ülser diyeti bugün artık modası geçmiş bir kavram olarak nitelendirilmektedir. Bu nedenle hastalar, kendilerinde şikayete yol açmayan her besini yiyebilir.

Eğer bir ülser tespit edilmişse;

İlaç tedavinize mutlaka uyunuz.

Başta aspirin olmak üzere mümkün olduğunca ağrı kesici kullanmayınız.

Yediğinizde size rahatsızlık veren besinlerden uzak durunuz.

Sigara içmeyiniz.

Özellikle ağrılı dönemlerde alkol kullanmayınız.

Stresten uzak durunuz.

Yayınlanma Tarihi : 15.08.2013 05:26:25

Mide Ülseri Belirtileri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

23 Yorum Yapılmış "Mide Ülseri Belirtileri"

Rabia

Cevap Sayısı: 0
Hafiten yanma mideni yorgunlugunu hissetmek ve hafiftende bulanti

2018-05-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

Güle

Cevap Sayısı: 0
Mide bulantısı var ülser var tedavisi varmı

2018-04-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

yağmur

Cevap Sayısı: 0
Hayırlı akşamlar midem de şişlik ve gırtlak da kuruma ve yanma var

2015-07-18 / Kullanıcı oyu: 4,5

rahşan bal

Cevap Sayısı: 0
midemde şişkinlik ağrı sertlik yanma çok yeme isteği yiyince şişkinlikzaman zamanmide ağrısı ve aradasırtıma vuran ağrılarım oluyor bunlar ve benzeri şikayetlerim sıksık oluyor ayrıca bu şikayetlerim olunca şişkinlikten sığınamıyorum adeta

2015-05-30 / Kullanıcı oyu: 4,5

ramazan bahçeci

Cevap Sayısı: 0
ben midede daralma gibi yanma bir şey yedim mi geğirme gibi sorunla karşıyım

2014-10-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

mine

Cevap Sayısı: 0
Slm
Son bir haftadir midemde sidditli agri yasiyorum
Ayni zamanda yanmada oluyor cok zorlaniyorm
Merak ettigim su diskimdan bugun kanda geldi son zamanlar
Agri kesici ve amoklavin cok tukettim sebebi bu olabilirmi yoksa mide kanamasi
Gecirmis olabilirmiyim yardimci olurmusunuz luyfen

2014-07-22 / Kullanıcı oyu: 4,5

BEYTULLAH

Cevap Sayısı: 0
YEMEK YERKEN YEDİĞİM YEMEK TAM MİDEME DÜŞERKEN ACI VE AĞRI VERİYOR

2014-07-01 / Kullanıcı oyu: 4,5

Ferhat

Cevap Sayısı: 0
Bir senedir karın gurultusu yaşıyorum mide de gaz ve şişkinlik oluyo sürekli geğirme geliyor rahatlayacagımı hissediyorum ama hala devam ediyor

2014-03-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

METE KART

Cevap Sayısı: 0
YAKLAŞIK BİR YILDIR KARIN GURULDAMASI VAR VEDE KARNIMDA ÇOK AGRI GEÇMİYO

2014-02-16 / Kullanıcı oyu: 4,5

Deniz yildiz

Cevap Sayısı: 0
Dun midem cok agrimaya basladi oyle olduki
yuruyemiyodum acile gittim serum takip ultrasina aldilar ve ulser diyip 3 ilac verdiler. Gecen yil agrilarim daha azdi yine de doktora gittim o reflu demisti. Ne yapicagimi bilmiyorum

2013-08-12 / Kullanıcı oyu: 4,5

gul

Cevap Sayısı: 0
Çığ soğan sarmısak yağda kızartılmış et,balık ve tavuk çok rahatsız ediyor pankreoflat kullanıyorum,ama pek yardım etmiyor ozellikle çığ soğan edigimde.Doktora gitmek istemiyorum,endoskopi yaptırmaya cesaretim yok .Yardımcı olursaniz çok sevinirim .Allah razı OLSUN.

2013-07-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

semra

Cevap Sayısı: 0
kronik gastrit hastasıyım. kolonoskopi oldum.Kolonoskopi raporunda;
Endoskopik bulgular:
Çekuma kadar gidildi,öekum tabanı olağandı,geriye yönelik incelemede çok sayıda diverkül ağzı görüldü,
İnversiyonda anal kanal olağandı.
Endoskopik Tanı; Divertikülozis koli.
hocam endoskopiyle birlikte kolonoskopide yapıldı.kolonoskopi raporumda ise;
Çektuma kadar gidildi,çekum tabanı olağandı,geiye yönelik incelemede çok sayıda divertikül ağzı görüldü,inversiyonda anal kanal olağandı.Endoskopik tanı: divertikülozis koli.
şimdiden allah razı olsun hocam.

2013-07-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

gursel karabas

Cevap Sayısı: 0
mıydemde sogan tuzlu peynır yedıgımde nıydemde agrı oluyor sebebı nedır selam

2013-06-28 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilaraa

Cevap Sayısı: 0
fundus korpus antrum mukozası:hiperemik ödemli mide mukozası nodüler görünümde idi

2013-06-07 / Kullanıcı oyu: 4,5

Hilal

Cevap Sayısı: 0
Ben 2 gündür mide ağrısı çekiyorum sadece midem ağrısa iyi midemde bir ağrı hissediyorum sonra sırtıma vuruyor ağrısı bir şurup kullanıyorum ama pek faydası olmadı. Endoskopi yaptırmak istemiyorum.

2013-06-04 / Kullanıcı oyu: 4,5

kübra

Cevap Sayısı: 0
çok yardımcı oldunuz çok sağolun

2013-05-17 / Kullanıcı oyu: 4,5

zeynep

Cevap Sayısı: 0
bende ülser hastasym ama durumum cok kötü

2013-04-20 / Kullanıcı oyu: 4,5

hakan

Cevap Sayısı: 0
herkeze geçmiş olsun ülserim vardı udihindi tozu kullandım ve iileştim yarım fincan gerçek zeytin yağının içine 1 buçuk çay kaşığı yani 3 gram udihindi tozu koyup sabah aç karınla için 1 ...2 saat yemek yemeyin bunu 3 gün tekrar edin ii olun ve etrafınızdaki hastalara tavsiye edin kaynak.pamuk yayıncılık şifalı bitkiler emraz isimli kitabı okuyabilirsiniz .hadislerdede geçiyor net dende araştırın mısır çarşısında aktarlarda satılıyor toz olarak alın

2013-04-08 / Kullanıcı oyu: 4,5

FİKRİYE

Cevap Sayısı: 0
MİDE AGRISI DŞINDA SÜREKLİ AÇLIK HİSİDE OLABİLİRMİ BENDE BÖYLE BİR SORUN VAR YEMEK YESEM BİLE 5 DK SONRA KIYILMALAR BAŞLIYOR VE BAŞ DÖNMESİ OLUYOR BÖYLE BİRŞEY MÜMKÜNMÜDÜR YOKSA BAŞKA BİR HASTALIGIN BELİRTİSİMİDİR BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ.

2013-03-26 / Kullanıcı oyu: 4,5

dilek

Cevap Sayısı: 0
doymadan kalkıyorum sofradan ama karnım şiş sürekli ne yapmalıyım

2013-03-02 / Kullanıcı oyu: 4,5

murat duran

Cevap Sayısı: 0
karın bölgesinde şişkinlik mide yanması bulantı akciğerlere baskı yapmakta hocam ne yapmam gerekiyor

2013-02-24 / Kullanıcı oyu: 4,5

feryat kaya

Cevap Sayısı: 0
bende bu belırtıler var ne yapmalıyım

2013-02-19 / Kullanıcı oyu: 4,5

erdogan

Cevap Sayısı: 0
dr gittim endoskopi yaptı mide çıkısı daralmış dedi 3lü ilaç tedavisi verdi ilk 2 gün iyidim sonra kusmaya başladım dr tekrar gittim ilaçlar bitsin açılmazsa ameliyat dedi ameliyatsız baska tedavisi yokmu hocam

2013-02-11 / Kullanıcı oyu: 4,5

#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

Mide, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018